Swindon & District Canine Society

 

Home  |  About  |  Committee  |  Training  I  Shows  I  Matches  |  Find Us  |  Contact Us

 

Open Show Results - 29 February 2020

The Society held its annual Open Show at Swindon on Saturday 29 February 2020.

Best in Show was judged by Jenny Miller (Feorlig)

Best in Show - Sutton & Davenport-Willis's BMD, Nelstephbern Dior Foreva

Reserve Best in Show - Jacka-Slater's Dandie Dinmont, Cloverwood Duchess May ShCM

Best Puppy in Show - Dowdy's SCWT, Denzilly Sweet Cariad

Reserve Best Puppy in Show - Harper's Hungarian Vizsla, Metropolis Patriach Nexus by Pitswarren (AI)(Imp Aust)

Breed and Group Winners are shown below:

Gundogs

Hounds

Pastoral

Terriers

Toy

Utility

Working

Import Register

Gundogs, Group Judge Karl Payne (Cepen)

Group 1 - Harper's Hungarian Vizsla, Metropolis Patriach Nexus by Pitswarren (AI)(Imp Aust)

Group 2 - Millbank's Flat Coated Retriever, Kvicksans Eye Of The Storm of Larksdown

Group 3 - Prangle's Irish Setter, Heathclare American Dollar JW ShCM

Group 4 - Gregg's Gordon Setter, Laurelhach Yarra


Puppy G1 - Harper's Hungarian Vizsla, Metropolis Patriach Nexus by Pitswarren (AI)(Imp Aust)

Puppy G2 - Collins's English Setter, Dyrham The Artful dodger from Chilworth

Puppy G3 - Bowen-Brooks's Pointer, Tenshilling Here I Go Again

Puppy G4 - West's NSDTR, Raynechaser Luna Eclipse


English Setter, Judge Jacky Hutchinson (Monaysbridge)

BOB - Sykes's Bumblecorn Robin at Daraquist

RBOB - Jolly & Taylor's Anlory Burano via Jolymore

BP - Collins's Dyrham The Artful dodger from Chilworth

Gordon Setter, Judge Jenny Roberts (Cairacailie)

BOB - Gregg's Laurelhach Yarra

RBOB - Lines's Flaxheath All That Jazz

BP - no entries

Irish Setter, Judge Susan Edwards (Bonhomie)

BOB - Prangle's Heathclare American Dollar JW ShCM

RBOB - Purves's Astleyview Elegant I Am over Grousehill

BP - Russell's Melmara Montalbeno

Pointer, Judge Jane Reynolds (Sananselmo)

BOB - Wilcox Pipeaway Dreams Afyre in Merynjen JW

RBOB - Bowen-Brooks's Tenshilling Blowin Smoke

BP - Bowen-Brooks's Tenshilling Here I Go Again

Flatcoated Retriever, Judge Karl Payne (Cepen)

BOB - Millbank's Kvicksans Eye Of The Storm of Larksdown

RBOB - Lewin's Rodsdream First Choice for Vynesbrook

BP - no entries

Golden Retriever, Judge Maria Chalk (Chalksville)

BOB - Jackson-Haines's Leighsham Society Spice

RBOB - Jackson-Haines's Leighsham Bombay Sapphire

BP - Randall's Kelverquest Oathkeeper

NSDT Retriever, Judge Jan Andrews (Aftonmarsh)

BOB - Turner's Lavstuas Theo Toybee River at Matalatu

RBOB - West's Raynechaser Luna Eclipse

BP - West's Raynechaser Luna Eclipse

Field Spaniel, Judge Karl Payne (Cepen)

BOB - Harris's Kingsmist Panther

RBOB - Reece's Magic Du Kreizer at Broomeece (Imp Fra)

BP - Webber's Fecimus Golden Oppertunity for Trevoris

AV Gundog NSC, Judge Karl Payne (Cepen)

Best NSC - Harper's Hungarian Vizsla, Metropolis Patriach Nexus by Pitswarren (AI)(Imp Aust)

Res Best NSC - Caffel & Kavanagh's GWP, Hushwing Louboutin to Doberway

BP - Harper's Hungarian Vizsla, Metropolis Patriach Nexus by Pitswarren (AI)(Imp Aust)

 

Top

 

Hounds, Group Judge Lesley Elliott (Carthill)

Group 1 - McCartney's PBGV, Ch Soletrader Freddie Mercury

Group 2 - Bellamy's Whippet, Kandalama Royale

Group 3 - Hunt's SH Dachshund, Ch Lauralee Huckleberry Finn at Carpaccio JW

Group 4 - Murphy's Beagle, Black Royal at Rhosyndu
 

Puppy G1 - Howgate & Hull's Whippet, Bryntreia Whispered Love at Palmik

Puppy G2 - Ergis's Min SH Dachshund, Moragden Matthew by Siouxline

Puppy G3 - Baker's Basenji, Itury Puzzle Something Strange Happens at Silverbriar (Imp Rus)

Puppy G4 - Rankine's Min WH Dachshund, Fallowmill Pumkin Pie

 

Afghan Hound, Judge Lesley Elliott (Carthill)

BOB - abs

Petit Basset Griffon Vendeen, Lesley Elliott (Carthill)

BOB - McCartney's Ch Soletrader Freddie Mercury

RBOB - Wheeler's Jacmist Tuesdays Child

BP - Wheeler's Jacmist Tuesdays Child

Beagle, Judge Lesley Elliott (Carthill)

BOB - Murphy's Black Royal at Rhosyndu

RBOB - Caple's Morsefield Mudlark

BP - Caple's Morsefield Mudlark

LH Dachshund, Lesley Elliott (Carthill)

BOB - Eve's Sundayshill Benedict

RBOB - Eve's Sundayshill Hermione

BP - no entries

SH Dachshund, Lesley Elliott (Carthill)

BOB - Hunt's Ch Lauralee Huckleberry Finn at Carpaccio JW

RBOB - Marsh's Marshwick Black Princess

BP - no entries

WH Dachshund, Lesley Elliott (Carthill)

BOB - Rowe's Boloria's Aramis

RBOB - Rowe's Boloria's Miss Dior

BP - Brookes's Elderkine Simply Red at Tenbrooksher

Min LH Dachshund, Lesley Elliott (Carthill)

BOB - Wallace Willowheath Rebel Rock

RBOB - McCarthy's Nagshall Dutch Odyssey

BP - McCarthy's Nagshall Dutch Odyssey

Min SH Dachshund, Lesley Elliott (Carthill)

BOB - Hunt's Carpaccio Clarice Cliff JW

RBOB - Ergis's Moragden Matthew by Siouxline

BP - Ergis's Moragden Matthew by Siouxline

Min WH Dachshund, Lesley Elliott (Carthill)

BOB - Rankine's Fallowmill Pumkin Pie

RBOB - Howell's Fallowfield As If By Magic

BP - Rankine's Fallowmill Pumkin Pie

Whippet, Judge Rachel Harding (Mithrandir)

BOB - Bellamy's Kandalama Royale

RBOB - Howgate & Hall's Palmik Queen Of Diamonds JW

BP - Howgate & Hull's Bryntreia Whispered Love at Palmik

AV Hound NSC, Lesley Elliott (Carthill)

Best NSC - Thornton's Basset Fauvre de Bretagne, Mochras Mahcushla Ir Jnr Ch

Res Best NSC -Mathhews's Basenji, Flugelberry Free Cuba

BP - Baker's Basenji, Itury Puzzle Something Strange Happens at Silverbriar (Imp Rus)

 

Top

 

Pastoral, Group Judge Jacqui Downes (Milwyr)

Group 1 - Creamer's Sheltie, Touch Of Blue at Lyngarso

Group 2 - Jackson's Finnish Lapphund, Ch Lecibsin Ukas to Elbereth (Imp Fin)

Group 3 - Garside's Australian Shepherd, Mistyholly Secret Affair

Group 4 - Siviter's Cardigan Corgi, Faywaidd Spice


Puppy G1 - Morley's Australian Shepherd, Trijem Brexit Maybe Baby

Puppy G2 - Hartfield's Border Collie, Moshanta May Contain Nuts JW

Puppy G3 - Yu & Halliday's Picardy Sheepdog, Pascale (Imp Dnk)

Puppy G4 - Hunt's Samoyed, Artsam Adored

 

Australian Shepherd, Jacqui Downes (Milwyr)

BOB - Garside's Mistyholly Secret Affair

RBOB - Morley's Trijem Brexit Maybe Baby

BP - Morley's Trijem Brexit Maybe Baby

BSD Tervueren, Judge Jacqui Downes (Milwyr)

BOB - Elliot's Sulanvaeh Raul Thane

RBOB - Banfield's Cliffeast Bob The Builder

BP - no entries

Border Collie, Judge Jacqui Downes (Milwyr)

BOB - Hartfield's Moshanta Movin On JW ShCM ShCEx

RBOB - Hartfield's Moshanta May Contain Nuts JW

BP - Hartfield's Moshanta May Contain Nuts JW

Finnish Lapphund, Judge Jacqui Downes (Milwyr)

BOB - Jackson's Ch Lecibsin Ukas to Elbereth (Imp Fin)

RBOB - Beaumont & Mowatt's Tabanyaruu Pilvi Tildaoi

BP - Beaumont & Mowatt's Tabanyaruu Unelma Hannele

Shetland Sheepdog, Judge Jacqui Downes (Milwyr)

BOB - Creamer's Touch Of Blue at Lyngarso

RBOB - Gruszka's Samphrey Sea Breeze

BP - Gruszka's Japaro Timeless Design for Samphrey

Welsh Corgi (Cardigan), Judge Jacqui Downes (Milwyr)

BOB - Siviter's Faywaidd Spice

RBOB - Appersley's Wildcard Ace at Nanaimo

BP - no entries

AV Pastoral NSC, Judge Jacqui Downes (Milwyr)

Best NSC - Thomas's Hungarian Puli, Mournebrake Bad Biscuit

Res Best NSC - Hunt's Samoyed, Artsam Adored

BP - Hunt's Samoyed, Glynsam White Dreanm at Artsam

 

Top

 

Terriers, Group Judge Jenny Miller (Feorlig)

Group 1 - Jacka-Slater's Dandie Dinmont, Cloverwood Duchess May ShCM

Group 2 - Ackling & Dingle's Norwich Terrier, Kreatin Extra Factor

Group 3 - Bishop's Bedlington, Chaselyne About Thyme

Group 4 - May & Whisker's Border Terrier, Thistlestone Glenfiddich


Puppy G1 - Dowdy's SCWT, Denzilly Sweet Cariad

Puppy G2 - Bishop's Bedlington, Chaselyne About Thyme

Puppy G3 - Jacka-Slater's Dandie Dinmont, Partoncourt Show Me Heaven

Puppy G4 - Waugh's Cairn Terrier, Tribannon Dark Angel

 

Bedlington Terrier, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - Bishop's Chaselyne About Thyme

RBOB - Harris's Ratzwell Saint Valentino

BP - Bishop's Chaselyne About Thyme

Border Terrier, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - May & Whisker's Thistlestone Glenfiddich

RBOB - Stevens's Ch Cobstoneway Love Song JW ShCM

BP - Stevens's Ch Cobstoneway Sea Shanty

Cairn Terrier, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - Keeves's Seveek Treasure The Dream

RBOB - Day's Tribannon Chocolate Chip at Trekhilli

BP - Waugh's Tribannon Dark Angel

Dandie Dinmont, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - Jacka-Slater's Cloverwood Duchess May ShCM

RBOB - Jacka-Slater's Partoncourt Show Me Heaven

BP - Jacka-Slater's Partoncourt Show Me Heaven

AV Terrier NSC, Judge Jenny Miller (Feorlig)

Best NSC - Ackling & Dingle's Norwich Terrier, Kreatin Extra Factor

Res Best NSC - Hayes's Norwich Terrier, Ragus Seven Jumps JW

BP - Dowdy's SCWT, Denzilly Sweet Cariad

Top

 

Toy, Group Judge Peter Clayton (Larwinsca)

Group 1 - Urquhart's Maltese, Blackpark Polar Bear

Group 2 - Brown's Papillon, Rumble Bumble Daydream Believers (Imp Bel)

Group 3 - Hancock's Coton De Tulear, Flamencoton Seimei (Imp Esp)

Group 4 - Fitzgerald's Havanese, Immeleon Galactica for Beaugem JW


Puppy G1 - Urquhart's Maltese, Blackpark Polar Bear

Puppy G2 - Marsden's Papillon, Juppi De Pompadour with Finity (Imp Slo)

Puppy G3 - Coull's Min Pinscher, Give Me A Copper for Vardenais

Puppy G4 - Fry's Coton De Tulear, Blosscoton Kuhsandruh

Coton De Tulear, Judge Kevin Holley (Valeast)

BOB - Hancock's Flamencoton Seimei (Imp Esp)

RBOB - Fry's Blosscoton Kuhsandruh

BP- Fry's Blosscoton Kuhsandruh

Havanese, Judge Lesa Miles (Adorele)

BOB - Fitzgerald's Immeleon Galactica for Beaugem JW

RBOB - Goddard's Valbeccas Dancing Delight JW ShCM

BP - Goddard's Valbeccas First Lady

Miniature Pinscher, Peter Clayton (Larwinsca)

BOB - Ward's Estivals I Kandy

RBOB - Whetter's Tubize Macy at Mandolais

BP - Coull's Min Pinscher, Give Me A Copper for Vardenais

Papillon,  Judge Gaynor Morris

BOB - Brown's Rumble Bumble Daydream Believers (Imp Bel)

RBOB - Marsden's Juppi De Pompadour with Finity (Imp Slo)

BP - Marsden's Juppi De Pompadour with Finity (Imp Slo)

Pug,  Judge Gaynor Morris

BOB - Beech & Schofield's Tidemill Stuart Little ShCM

RBOB - Hunt Afterglow Thursday's Child at Carpaccio

BP - abs

AV Toy NSC, Judge Gaynor Morris

Best NSC - Urquhart's Maltese, Blackpark Polar Bear

Res Best NSC - Guvercin's CKCS, Venheyen Foxx at Glebeheath

BP - Urquhart's Maltese, Blackpark Polar Bear

 

Top

 

Utility, Judge Jenny Miller (Feorlig)

Group 1 - Sutherland's Shar Pei, Ch Witchgait Just One slice JW

Group 2 - Maule's Shih Tzu, Daltricia Jamie Lee JW

Group 3 - Church's Japanese Spitz, Int Ch Sanyinko Silver Spirit

Group 4 - Stock's Dalmation, Nospar's Shaded Lanson JW
 

Puppy G1 - Thorne's Dalmatian, Nalderhill Photo Finish of Castletop

Puppy G2 - Maule's Shih Tzu, Daltricia Joshamee Gibbs

Puppy G3 - Stewart & Straaijer's Kooikerhondje, Qunack's Favor Light for Twybrook (Imp Nld)

Dalmatian, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - Stock's Nospar's Shaded Lanson JW

RBOB - Thorne's Spotiray Billy Elliot of Castletop

BP - Thorne's Nalderhill Photo Finish of Castletop

Japanese Spitz, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - Church's Int Ch Sanyinko Silver Spirit

RBOB - Chudley's Kessaku Penelope Pitstop EUJW-16 JW

BP - abs

Shih Tzu, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - Maule's Daltricia Jamie Lee JW

RBOB - Moore's Ashmakin Red Is The Rose at Jaxtzu (IKC) JW

BP - Maule's Daltricia Joshamee Gibbs

Tibetan Terrier, Judge Jackie Lawrence (Tazique)

BOB - Rhodes's Khatibi Fluffanella at Calonlan

RBOB - abs

BP - abs

AV Utility NSC, Judge Jenny Miller (Feorlig)

Best NSC - Sutherland's Shar Pei, Ch Witchgait Just One slice JW

Res Best NSC -Bell's Tot Poodle, Aedan Talk Of Making Music

BP - Stewart & Straaijer's Kooikerhondje, Qunack's Favor Light for Twybrook (Imp Nld)

 

Top

 

Working, Group Judge Jenny Miller (Feorlig)

Group 1 - Sutton & Davenport-Willis's BMD, Nelstephbern Dior Foreva

Group 2 - McClure's Hovawart, Kankukalos Burletta

Group 3 - Broadbanlk's Rottweiler, Bevanray Shirley at Nyandor

Group 4 - Tibbotts's Boxer, Misstricks Forone Nite Only ShCM ShCEx


Puppy G1 - Sherry & Marsden's Boxer, Finity Time To Shine with Sherbin

Puppy G2 - Robinson's Dobermann, Korifey Ivan

Puppy G3 - Ellis's Giant Schnauzer, Davsal Little Big Man

 

Bernese Mountain Dog, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - Sutton & Davenport-Willis's Nelstephbern Dior Foreva

RBOB - Bird's Cullumbern Milano JW

BP - no entries

Boxer, Judge Jenny Miller (Feorlig)

BOB - Tibbotts's Misstricks Forone Nite Only ShCM

RBOB - Sherry & Marsden's Finity Time To Shine with Sherbin

BP - Sherry & Marsden's Finity Time To Shine with Sherbin

Dobermann, Judge Emma Edwards (Wintablizard)

BOB - Thorn's Ch Raevas Black Velvet at Grafmax JW ShCM

RBOB - Caffel & Kavanaugh Doberway Master Craftsman

BP - Robinson's Korifey Ivan

Rottweiler, Judge Emma Edwards (Wintablizard)

BOB - Broadbanlk's Rottweiler, Bevanray Shirley at Nyandor

RBOB - abs

BP - abs

AV Working NSC, Judge Jenny Miller (Feorlig)

Best NSC - McClure's Hovawart, Kankukalos Burletta

Res Best NSC - Parkin Russell's GSMD, Tamarackgsmd Coral Pour Spaclere (Imp Can)

BP - Ellis's Giant Schnauzer, Davsal Little Big Man

 

Top

Import Register, Judge Jenny Miller (Feorlig)

Best Import Register- Tucker's Bavarian Mountain Hound, Elmstracker Glacial Force

Res Best Import Register - Yu & Halliday's Picardy Sheepdog, Pascale (Imp Dnk)

BP - Yu & Halliday's Picardy Sheepdog, Pascale (Imp Dnk)

 

Top

 

The webmaster apologises for any mistakes and omissions

 

 

 

 

Last updated 25 September 2022. Swindon & DCS, 2005-2021